Przyjazd:           Ilość dni:          

Promocja

Romantyczny Pobyt

Pokój 2-osobowy

Przestronne Łazienki

Nabierz energii!

Rozpocznij dzień pysznym, bogatym śniadaniem.

Wreszcie wypocznij

Wybierz stylowo urządzone, komfortowe pokoje.

Historia Gdańska

Pierwsze wzmianki o grodzie nad Motławą pochodzą z około 980 roku. W 997 roku w tych stronach pojawił się biskup misjonarz Wojciech, który ochrzcił wielu pogan i wkrótce został świętym. Zginął z rąk Prusów, a jego śmierć została opisana w wielu publikacjach. W drugiej połowie dziesiątego wieku zaczął się tworzyć zespół grodowo – miejski pod panowaniem dynastii książąt pomorskich. Coraz liczniej przybywali tu kupcy i rzemieślnicy z Zachodu.
Za panowania księcia Świętopełka II Wielkiego Gdańsk uzyskał prawa miejskie. Syn tego władcy Mściwoj II -ostatni książę Pomorza Gdańskiego na mocy zawartego w 1282 roku w Kępnie aktu, przekazał swoją ziemię Przemysłowi II księciu Wielkopolski. To umożliwiło zjednoczenie ziem Polski w okresie panującego chaosu jaki zapanował w Gdańsku po śmierci Wacława Czeskiego. Do Gdańska  przybyli Krzyżacy, którzy  w 1308 r dokonali pogromu zwanego „Rzeź Gdańska”.

Przez długie lata gdańszczanie dążyli do uwolnienia się spod krzyżackiego panowania. W międzyczasie zwierzchność Zakonu przyczyniła się do powstania m.in. kanału Raduni, a nad nim istniejący do dziś Wielki Młyn – najpotężniejsza ze świeckich budowli w portowym grodzie. Wymierne korzyści, i to zarówno w okresie panowania krzyżackiego, jak i po zawarciu pokoju toruńskiego, dawała też Gdańskowi przynależność do Związku Miast Hanzeatyckich (1361-1669).
Po klęsce Krzyżaków pod Grunwaldem w 1410 r., Gdańsk opowiedział się za polskim królem. W 1454 roku nastąpił kres panowania Zakonu w grodzie nad Motławą, kiedy to Krzyżacy zostali wypędzeni.
Król Kazimierz Jagiellończyk nadał liczne przywileje mieszkańcom Gdańska, miasto wzbogaciło się o dobra stanowiące wcześniej własność Zakonu. Miasto wzbogaca się o wielkie dobra, będące wcześniej własnością Zakonu. Władze miejskie oraz tutejsi kupcy otrzymują liczne uprawnienia. W herbie miasta, pojawiła się królewska korona Jagiellonów.
W XVI wieku do Gdańska dotarła Reformacja, która zmieniła wyznaniowe oblicze rejonu. Bardzo bogaty i liczący się w Europie Gdańsk stał się niezwykle tolerancyjny dla innowierców, odmiennych kultur stanowił kolebkę odmienności. W obliczu zagrożenia ze strony Szwedów miasto stawiało stanowczy opór. W 1734 r. oblężony przez Sasów i Rosjan Gdańsk stanął też w obronie honoru i tronu polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego.
Po drugim rozbiorze Polski miasto nie było już w stanie przeciwstawić się pruskiej aneksji.
Kolejne czterdzieści nazwano czasem wielkiego kryzysu, upadku i katastrofy gospodarczej miasta.
W czerwcu 1919 roku, na mocy Traktatu Wersalskiego, powstało Wolne Miasto Gdańsk, nad którym pieczę objęli Wysocy Komisarze Ligi Narodów.  Pierwszego września 1939 roku o świcie z pancernika Schlezwig – Holstein oddano strzały w kierunku polskiej załogi wojskowej na Westerplatte, które rozpoczęły Drugą Wojnę Światową. W marcu 1945 roku Gdańsk został zdobyty przez wojska II Frontu Białoruskiego, które kompletnie go zniszczyły. Przez kolejne lata, po zakończeniu wojny, powoli przywracano miastu jego dawny kształt.
Przez cały okres powojenny Gdańsk pozostawał synonimem wolnościowych dążeń i aspiracji Polaków. W 1970 roku w grudniu użyto broni przeciwko strajkującym robotnikom. Ofiarom tego wydarzenia postawiono pomnik „Trzy Krzyże” u bram Stoczni Gdańskiej.    Kolejnym niezwykle ważnym punktem historii Gdańska był „Sierpień 80”, który zapoczątkował rozpad powojennego porządku. Masowe strajki w wielu miastach zakończyły się podpisaniem w Stoczni Gdańskiej słynnych Porozumień Sierpniowych. Od tamtej pory Gdańsk, kojarzy się w świecie z „Solidarnością” i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla – Lechem Wałęsą, którego imię nadano Portowi Lotniczemu w Gdańsku. Na terenie Starego Miasta znajduje się najwyższy hotel w Gdańsku. Jak prawie każde miejsce w mieście był on tez świadkiem dziejącej się w Gdańsku historii. To właśnie w tym hotelu zamieszkiwali przedstawiciele zagranicznych mediów podczas strajków robotniczych w Stoczni Gdańskiej.
W roku 1997 Gdańsk uroczyście obchodził milenium, czcząc swojego patrona Św. Wojciecha. Na wielkim herbie Gdańska znajduje się łaciński napis „Nec temere, nec timide”, czyli „bez strachu, ale z rozwagą”. Ta sentencja doskonale pasuje do tego miasta i jego mieszkańców. Dzisiejszy Gdańsk, jak kiedyś, tętni życiem i wciąż buduje swoją własną tożsamość nie zapominając o przeszłości.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.0/5 (1 głos)
Historia Gdańska, 5.0 z 5 w oparciu o 1 głos

Villa Angela Gdańsk

Kameralny obiekt zlokalizowany w centrum Gdańska. Z komfortowymi pokojami i pysznym śniadaniem. Zapraszamy!

ul. Beethovena 12
Tel. + 48 (0) 58 302 23 15
villa@villaangela.pl

Polityka Prywatności

Promocje

Hot Deal!

Szukasz taniego nocl

Romantyczny Weekend

Spędź z Ukochaną Oso

Nasza lokalizacja